Drewno jest jednym z najstarszych materiałów wykorzystywanych przez człowieka. Jest naturalnym i w pełni odnawialnym surowcem.
Jego wytrzymałość, możliwość wszechstronnej obróbki, naturalny i unikalny wygląd sprawiają, że jest jednym z najczęściej wykorzystywanych surowców.
Drewno świetnie komponuje się z innymi tworzywami, dlatego nadaje się do mieszkania czy ogrodu w niemal każdym stylu. Użytkownicy cenią je również za jego wysoką żywotność – odpowiednio zabezpieczone może służyć latami.
Jego aromat ma pozytywny wpływ na człowieka – zapach świerku usprawnia funkcjonowanie pamięci i niweluje uczucie zmęczenia.
Należy jednak pamiętać, że drewno:
Pęka
Efektem wpływu waunków atmosferycznych, powtarzającego się cyklu zawilgocenia oraz wysychania włókna drzewnego jest tworzenie się podłużnych rys.
Takie rysy, które nie przecinają włókien, a jedynie przebiegają równolegle do nich, nie mają wpływu na stabilność i wytrzymałość.
Nawet najStaranniejsza selekcja wykorzystywanego surowca drzewnego nie jest w stanie zapobiec tego rodzaju procesowi.
Zmienia kolor
Promienie słoneczne powodują, że drewno szarzeje.
Jest to w pełni naturalny proces, niezależny od gatunku czy ceny drewna. Nie jest to proces, z którym należy walczyć.
Jednak jeśli chcemy przywrócić naturalny kolor drewna pierwszym krokiem będzie zawsze dokładne usunięcie wierzchniej warstwy zszarzałego drewna, co możemy zrobić z wykorzystaniem środków chemicznych lub mechanicznie.
Następną czynnością powinna być konserwacja drewna – egularnie (minimum raz na rok) zaleca się nacieranie drewnianych
części stelaża ochronnym środkiem do drewna.
Pracuje
Drewno jako naturalny materiał w zależności od wilgotności zmienia swoją objętość – pęcznieje lub kurczy się.
Części konstrukcji drewnianej mogą zmniejszyć swoje wymiary, dlatego zawsze przed użyciem
należy skontrolować, czy śruby łączące elementy konstrukcji pracują prawidłowo. W przypadku występowania luzu, śruby należy dokręcić.